Бібліотека заснована в 1939 році як бібліотека Київського міського інституту вдосконалення вчителів. Основою фондів стала література курсів удосконалення вчителів, які працювали протягом 1923-1933 рр. Із реорганізацією цього закладу в 1991 році бібліотека є структурним підрозділом Київського міжрегіонального інституту вдосконалення вчителів, який з 1993 року носить ім’я видатного українського письменника, педагога, фольклориста, громадського діяча Б.Д. Грінченка.

З 2002 року у зв’язку з реорганізацією Київського міжрегіонального інституту вдосконалення вчителів, бібліотека ввійшла до складу Київського міського педагогічного університету імені Б.Д. Грінченка.

В результаті поетапного розвитку бібліотека набуває форм сучасної високотехнологічної інформаційної системи, яка на сьогодні включає : головне приміщення бібліотеки, бібліотеки-філії 4-х інститутів та Університетського коледжу.

Єдиний бібліотечний фонд становить близько 360 тис. одиниць книжкової продукції, авторефератів, монографій, підручників, посібників, матеріалів на електронних носіях. Особливу цінність становить фонд рідкісних видань (156 примірників). Зокрема Енциклопедичний словник Ф.Брокгауза і І.Ефрона 1896-1904 рр видання, твори В.Шекспіра, І.Гете, Дж.Байрона мовою оригіналу, книги з педагогіки, датовані ХІХ ст.

Щорічно фонд бібліотеки поповнюється на 10 тис.примірників, передплачується близько 200 комплектів (135 назв) періодичних видань.
В читальній залі головного приміщення бібліотеки (вул. Тимошенка, 13-б) облаштовано 25 робочих місць для роботи з електронними ресурсами (Інтернет доступ та WiFi).

В усіх підрозділах бібліотеки до послуг користувачів облаштовані робочі місця з виходом до мережі Інтернет
В приміщенні філії №1 (пр. Тичини, 17) - 14 робочих місць
В приміщенні філії №2 (пр. Давидова, 18/2) - 15 робочих місць.
В Університетському коледжі (пр. Гагаріна, 16) - 5 робочих місць.

Українська бібліотечна асоціація