Всеукраїнська науково-практична конференція (VI Грінченківські читання) "Я йшов туди, де гуркіт праці чути..."

DSC0536622 січня 2014 року
Київський університет імені Бориса Грінченка

22 січня 2014 року в Київському університеті імені Бориса Грінченка відбулася Всеукраїнська науково-практична конференція (VI Грінченківські читання) «Я йшов туди, де гуркіт праці чути…» ( до 150-річчя від дня народження Бориса Грінченка).

Її організатори – Міністерство освіти і науки України, Національна академія педагогічних наук України, Київський університет імені Бориса Грінченка, Благодійний фонд сприяння розвитку освіти імені Бориса Грінченка.

У заході взяли участь науковці-освітяни України. Робота пройшла за такими напрямами:

• Феномен багатогранної особистості Бориса Грінченка.
  • Творча спадщина Б.Д.Грінченка у контексті сучасності.
  • Постать Бориса Грінченка в колі українського просвітництва.
  • Сучасні наукові дослідження грінченкознавства.

На початку пленарного засідання прозвучав вірш Бориса Дмитровича Грінченка «До тих, що зостануться» у виконанні Біркіна Івана Олександровича, студента І курсу групи СПМС-13-4.0д спеціальності «Соціальна педагогіка» Університетського коледжу Київського університету імені Бориса Грінченка.

З вітальними словами до учасників конференції звернулися: Огнев’юк Віктор Олександрович, ректор Київського університету імені Бориса Грінченка, доктор філософських наук, професор, академік НАПН України; Сухомлинська Ольга Василівна, академік-секретар відділення загальної педагогіки та філософії освіти НАПН України, доктор педагогічних наук, професор, академік НАПН України; Спірідонова Анна Володимирівна, аспірантка Луганського національного університету імені Тараса Шевченка.

Від студентства Університету Трофимченко Анастасія Леонідівна, студентка І курсу групи Ісб-2-13-4.0д спеціальності «Історія» Інституту суспільства подарувала Університету портрет Бориса Грінченка у пластиліні.

Під час конференції відбулися:

• Презентація перших двох книг багатотомного зібрання творів Бориса Грінченка:
    • Грінченко Б. Зібрання творів. Педагогічна спадщина. Кн. 1 / Київ. ун-т ім. Б. Грінченка ; упоряд. О. М. Мислива, А. І. Мовчун, В. В. Яременко; вступ. слово В. О. Огнев’юка; передм., комент., прим. В. В. Яременка. – К. : [Київ. ун-т ім. Б. Грінченка], 2013. – 544 с. : іл.
    • – Грінченко Б. Зібрання творів. Педагогічна спадщина. Кн. 2 / Київ. ун-т ім. Б. Грінченка ; упоряд. О. М. Мислива, А. І. Мовчун, В. В. Яременко; вступ. слово В. О. Огнев’юка; передм., комент., прим. В. В. Яременка. – К. : [Київ. ун-т ім. Б. Грінченка], 2013. – ХХХ с. : іл.

Презентатори: Яременко Василь Васильович, провідний науковий співробітник науково-дослідної лабораторії грінченкознавства Київського університету імені Бориса Грінченка, кандидат філологічних наук, професор, та Мовчун Антоніна Іванівна, завідувач науково-дослідної лабораторії грінченкознавства Київського університету імені Бориса Грінченка, кандидат педагогічних наук перші дві книги);

• Презентація каталогу до 150-річчя від дня народження Бориса Дмитровича Грінченка «Зібрання Грінченкіани Музею книги і друкарства України та Київського університету імені Бориса Грінченка»

Презентатори: Гринько Марія Олексіївна, завідувач науково-експозиційного відділу Музею книги і друкарства України, та Білоцерківська Ганна Іванівна, науковий співробітник науково-експозиційного відділу Музею книги і друкарства України);

• Презентація освітнього проекту «Словник Бориса Грінченка та сучасність»

Презентатор: Варченко-Троценко Лілія Олександрівна, викладач кафедри інформаційних технологій і математичних дисциплін Інституту суспільства Київського університету імені Бориса Грінченка).

З доповідями на пленарному засіданні конференції виступили: Драч Оксана Олександрівна, професор кафедри всесвітньої історії Інституту суспільства Київського університету імені Бориса Грінченка, доктор історичних наук, професор (тема доповіді «Вчителювання в народній школі: форма громадського служіння українських інтелектуалів»); Гнатюк Ірина Святославівна, завідувач відділу лексикології та лексикографії Інституту української мови НАН України, кандидату філологічних наук (тема доповіді «Словарь української мови» за редакцією Бориса Грінченка в оцінці українських мовознавців»); Танана Раїса Василівна, завідувач відділу «Історія Шевченкової могили» Шевченківського національного заповідника в м. Каневі, заслужений працівник культури України (тема доповіді «З Кобзарем у серці»).

Наприкінці пленарного засідання у виконанні Пилипенко Наталії Анатоліївни (скрипка) та Ходоровського Володимира Ісаковича (фортепіано), викладачів кафедри інструментально-виконавської майстерності Інституту мистецтв Київського університету імені Бориса Грінченка, лауреатів міжнародних конкурсів відбулася прем’єра музичного твору «Соната пам’яті Бориса Грінченка» (композитор – Вишинський Віталій Володимирович, доцент кафедри теорії та методики музичного мистецтва Інституту мистецтв Київського університету імені Бориса Грінченка, кандидат мистецтвознавства, член Національної спілки композиторів України).

Логічним завершенням конференції стала презентація фільму «Інший, інший Грінченко…» креативної групи «АстудіЯ» під керівництвом Ангелової Мар’яни Степанівни, завідувача НМЦ тележурналістики Київського університету імені Бориса Грінченка.