Свіча скорботи до Дня пам’яті жертв голодоморів

28 листопада 2015 року
Київський університет імені Бориса Грінченка

Уже традиційно, в останню суботу листопада, українці вшановують жертв голодоморів, які відбулися в нашій країні в радянські часи - у 1921-1923, 1932-1933 і 1946-1947 роках.

Щороку Український інститут національної пам'яті пропонує спеціальну тему Дня для підкреслення певного аспекту трагедії Голодомору 1932-1933 рр.. Цього року такою темою стала "Люди правди" - особливое вшанування пам'яті людей, які ризикуючи кар'єрою, свободою або навіть життям зробили все, щоб зберегти та поширити правдиві відомості про Голодомор. Гасло заходів 2015 року - "Щоб світ знав!".

Із-поміж багатьох таких сміливців історики Українського інституту національної пам’яті виокремили зусилля 16 чоловіків і жінок з України та з-за її меж. Це: Ґаррет Джонс, Малкольм Маґґерідж, Мілена Рудницька, Вільям Генрі Чемберлин, Андрей Шептицький, Йоган Людвіґ Мовінкель, Олександра Радченко, Нестор Білоус, Улас Самчук, Віктор Кравченко, Рафаель Лемкін, Марко Желізняк, Роберт Конквест, Джеймс Мейс, Володимир Маняк і Лідія Коваленко-Маняк. Це були журналісти, вчителі, селяни, політики та громадські діячі, які писали про Голодомор у західній пресі, виступали перед міжнародними організаціями, фіксували на фото чи в щоденнику страшну реальність штучного голоду.

“Ці люди вірили, що зафіксована ними правда важлива для протистояння злу, яке вбиває мільйони людей. Завдяки їх зусиллям вдалося зберегти інформацію про один із найстрашніших злочинів XX століття – Голодомор. Через багато років ця інформація стала однією з причин краху комуністичного режиму, на руїнах якого постала незалежна Україна”, — сказав голова Українського Інституту національної пам’яті Володимир В’ятрович.

В рамках Всеукраїнської акції «Запали свічку пам’яті», студенти та викладачі Київського університету імені Бориса Грінченка запалили лампадки пам’яті у всіх структурних підрозділах.