Images-loading

Майданецьке 2016 (тиждень третій)

09 05 maidanetske 9 29 серпня - 4 вересня 2016 р.
Легедзине Тальнівського району Черкаської області

 

  

 

Тривають дослідження одразу у двох місцях: на місці давнього рову та громадської будівлі. Копали, заглиблювалися, зачищали – і так усі 5 днів.

Рів порадував цікавими знахідками. Разом із залишками спаленого житла трипільці вкинули до рову не лише фрагменти посуду, але і фігурку тварини та розбиту на частини керамічну модель санчат – типового для цих країв транспортного засобу давніх часів.

На одній з ділянок дісталися дна рову та прокопали глибше, отож картина прояснилася. Рів мав близько двох-двох з половиною метрів завширшки і метр завглибшки. Назвати це серйозною перешкодою складно. Тим більше, у нашому рові відсутні відкладення, типові для відкритих заглиблень. Адже кожен дощ мав змивати у заглибину певну кількість грунту, і якщо не кожен дощ, але принаймні сезонні опади ми мали б побачити. Цього не було. Отож заглибина ця довго не стояла відкритою. Можливо, перед нами рівчак під палісад – огорожу з колод? Розкопки тривають, маємо час до 18 вересня аби у цьому розібратися.

Розкоп на громадській споруді прокопали за тиждень увесь, тепер можемо милуватися усіма трьома з лишком сотнями квадратних метрів, розчистку яких маємо завершити наступного тижня. Посередині розкопу день від дня вимальовувалися контури споруди, презентовані обпаленою обмазкою та розвалами посуду. Маємо кілька мисок, три амфорки і навіть цілу посудину – поки що лише одну. Чотири зернотерки і пара кухонних горщиків на додачу. Реставраторам буде над чим попрацювати.

На цьому тижні нашу дослідницьку команду поповнили вчені-ґрунтознавці, які мають продовжити дослідження з метою реконструкції давніх ландшафтів, клімату та слідів людської діяльності, які недоступні археологам. Маємо до них низку питань, відповіді до яких необхідно відшукати, зокрема відбираючи проби для лабораторних досліджень.

Наступного тижня чекаємо гостей з університету. Маємо надію, що у Майданецькому буде на що подивитися.

М. Ю. Відейко,

кандидат історичних наук, старший науковий співробітник,

завідувач НДЛ археології