Всеукраїнська наукова конференція – XVI Грінченківські читання «Епоха Грінченка: просвіта, нація, ідентичність» (до 160-річчя від дня народження Бориса Грінченка)

08 грудня 2023 року
Київський університет імені Бориса Грінченка

8 грудня 2023 року в Київському університеті імені Бориса Грінченка до 160-річчя від дня народження Бориса Грінчнка відбулиася Всеукраїнська наукова конференція (ХVI щорічні Грінченківські читання ) «Епоха Грінченка: просвіта, нація, ідентичність».

З вітальним словом перед учасниками читань виступили: Наталія Віннікова, проректор з наукової роботи, голова Вченої ради Київського університету імені Бориса Грінченка, професор кафедри української літератури, компаративістики і грінченкознавства Факультету української філології, культури і мистецтва, доктор філологічних наук, професор; Ірина Руснак, декан Факультету української філології, культури і мистецтва Київського університету імені Бориса Грінченка, професор кафедри української літератури, компаративістики і грінченкознавства, доктор філологічних наук, професор та Євгенія Карпіловська, завідувач відділу лексикології, лексикографії та структурно-математичної лінгвістики Інституту української мови НАН України, доктор філологічних наук, професор.

Пленарне засідання конференції розпочалося із презентації вишиванки Бориса Грінченка (з відтвореними орнаментом і кольорами) завідувачем навчально-виробничої майстерні «Тележурналістика» Мар’яною Ангеловою.

Під час пленарного засідання було порушено проблеми інтерпретації образів українського мовомислення в «Словарі української мови» за редакцією Б. Грінченка (Є. Карпіловська, доктор філологічних наук, професор, Інститут української мови НАН України); висвітлено сторінки біографії Б. Грінченка (А. Швець, доктор філологічних наук, старшгий науковий співробітник, Інститут Івана Франка НАН України; І. Стамбол, кандидат історичних наук, доцент, Київський університет імені Бориса Грінченка); розкрито українсько-єврейські стосунки у творах Бориса Грінченка і Шолома Алейхема (Ю. Ковбасенко, кандидат філологічних наук, професор, Київський університет імені Бориса Грінченка) та діяльності Бориса Грінченка в царині біографістики (Т. Вірченко та Р. Козлов, доктори філологічних наук, професори, Київський університет імені Бориса Грінченка).
Завершила пленарне засідання відеопрезентація онлайн-проєкту «Борис Грінченко: 160» (О. Міхно, доктор педагогічних наук, старший науковий співробітник, Педагогічного музею України.

Продовжила роботу конференції презентація наукових і науково-популярних видань Університету Грінченка:

• Борис Грінченко: сам про себе й у спогадах сучасників: хрестоматія (упорядники: М. Будзар, А. Гедьо, О. Іванюк, Є. Ковальов);
  • Грінченко Борис. Зібрання творів. Мовознавча спадщина. Кн. 1 (упоряд. В. В. Яременко, І. В. Яковлева; кер. проєкту, голова ред. ради В. О. Огнев’юк);
  • Борис Грінченко – національної ідеї смолоскип (В. Яременко);
  • Непокірний. Грані долі Бориса Грінченка: монографія (Т. Вірченко, Р. Козлов).

Далі відбулася робота дискусійних платформ:

• Лінійка 1 була присвячена кільком проблемам: історія становлення й актуальні питання грінченкознавства; прижиттєва і подальша рецепція творчості Бориса Грінченка; націоцентрична педагогіка Бориса Грінченка. На засіданні виступили професори Київського університету імені Бориса Грінченка І. Руснак, О. Бондарева, О. Бровко, О. Гальчук, Г. Битківська, О. Григоревська і Л. Овсієнко; провідний науковий співробітник Інституту літератури НАНУ Н. Левчик; професор Національного університету кораблебудування ім. Адмірала Макарова О. Філатова; доценти Херсонського державного університету І. Немченко і Г. Немченко; доцент Українського державного університету імені М. Драгоманова І. Ліпницька; доценти Київського університету імені Бориса Грінченка С. Євтушенко, М. Макарова, Н. Клименко, О. Матвійчук, М. Половинкіна, Т. Саврасова-В’юн, Г. Шовкопляс.
  • Лінійки 2 порушила питання лексикографічної спадщини Бориса Грінченка з погляду історії та сучасності, проблеми лексикографії, а також текстологічні аспекти вивчення спадщини Б. Грінченка. Дискусійні виступи виголосили професор Волинського національного університету імені Лесі Українки М. Жуйкова; професори Київського університету імені Бориса Грінченка М. Вінтонів, О. Стишов та Ю. Вишницька, доценти Київського університету імені Бориса Грінченка Т. Видайчук, В. Дроботенко, І. Саєвич, Т. Горохова, кандидати наук Київського університету імені Бориса Грінченка С. Горобець, М. Бойко; старші наукові співробітники Інституту української мови НАН України Н. Сніжко і О. Тищенко, доцент Інституту післядипломної педагогічної освіти Чернівецької області Т. Мороз; старший викладач Хмельницького національного університету Л. Терещенко.
    Цьогоріч багатогранна постать Бориса Грінченка об’єднала дослідників з різних наукових установ та закладів вищої освіти України. Учасники Грінченківських читань у підсумку зазначили невичерпність проблематики грінченкознавства, що надихає на осмислення спадщини відомого українського вченого, письменника, педагога, громадського діяча та стимулює науковий пошук у різних галузях гуманітаристики: лексикології і лексикографії, текстології, біографістики, педагогіки та історії.

Матеріали надані Факультетом української філології, культури і мистецтва

XVI Грінченківські читання