День Гідності та Свободи

…Все, чим тіло й дух багатий, -

За одно ми мусим дати:

Щоб ізнов народом стати!

Борис Грінченко

21 листопада 2021 року в Україні відзначають День Гідності та Свободи. Цього дня з інтервалом у дев’ять років розпочалися два наймасовіші протести в сучасній Україні: у 2004 році – Помаранчева революція, у 2013-му – Революція Гідності.

Після перемоги Помаранчевої революції в листопаді 2005 року президент України Віктор Ющенко запровадив державне свято – День Свободи 22 листопада, яке скасував у грудні 2011 року Віктор Янукович. 13 листопада 2014 року президент України Петро Порошенко підписав указ № 872/2014, згідно з яким 21 листопада відзначається як День Гідності та Свободи. Цей день установлено «з метою збереження та донесення до сучасного та майбутнього поколінь інформації про доленосні події в Україні початку ХХІ століття, утвердження ідеалів свободи й демократії, а також віддання шани патріотизму та мужності громадян, які восени 2004-го й у листопаді 2013-го – лютому 2014 року стали на захист демократичних цінностей, прав та свобод людини і громадянина, національних інтересів нашої держави та її європейського вибору».

День Гідності та Свободи став символом відданості України ідеалам і принципам побудови демократичної держави та ідеям свободи. Помаранчева революція стала маркером становлення й розвитку громадянського суспільства в Україні, його готовності обстоювати базові демократичні свободи та людську гідність, брати на себе відповідальність за власний вибір.

Завдяки Революції Гідності Україна отримала новий шанс для цивілізаційного вибору, руху до демократії, очищення від рудиментів тоталітарного людиноненависницького минулого.

Революція Гідності –

Проти кривди і зла,

Проти ницої підлості,

Що із бруду зросла,

 

Проти вічної бідності

На найглибшому дні...

Революція Гідності –

Проти царства брехні…

Жанна Дмитренко

Студенти та співробітники нашого Університету були активними учасниками Майдану, поставши на захист демократичних цінностей,  національних інтересів держави, її європейського вибору. Відзначаючи День Гідності та Свободи, згадаймо, грінченківці, і події тих буремних років, і їх учасників, вшануймо пам’ять загиблих!