Фестиваль науки - 2024: Вебінар «Проблеми встановлення академічного плагіату в дослідженнях: кейси Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти»16 травня 2024 року
Київський столичний університет імені Бориса Грінченка

16 травня 2024 року в межах Фестивалю науки – 2024 на Факультеті української філології, культури і мистецтва Київського столичного університету імені Бориса Грінченка відбувся вебінар «Проблеми встановлення академічного плагіату в дослідженнях: кейси Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти».

Спікером заходу була Олена Єременко, заступник голови Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти, професор кафедри української літератури, компаративістики і грінченкознавства Факультету української філології, культури і мистецтва Київського столичного університету імені Бориса Грінченка, яка наголосила, що поняття академічної доброчесності містить моральний і юридичний складники; зіставила зміст поняття «плагіат» опираючись на Закони України «Про авторське право і суміжні права» та «Про освіту»; увиразнила суперечливість поняття «самоплагіат»; закцентувала увагу наскільки непросто довести факт фабрикації й фальсифікації та розкрила роль у цьому процесі Комітету з етики Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти через судові позови.

Учасникам вебінару було презентовано 5 кейсів Комітету, які стосуються фактів плагіату в докторських дисертаціях. Прикметно, що кожна зі справ набула розголосу в медіа, і такий «шум» частково ускладнює роботу. Спікер зауважила, що суспільство особливо вимогливе до політиків і тих здобувачів наукових ступенів, які обіймають адміністративні посади в закладах вищої освіти. Візія ж Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти – запровадити першочергово зміни у свідомості учасників академічного процесу й розробити систему правил, які будуть дієвими для всіх.

Отже, вихід – ухвалення Закону України «Про академічну доброчесність», яким передбачено уточнення процедури розгляду скарг/повідомлень про плагіат; встановлення академічної відповідальності за окремі види порушень; охоплення всіх рівнів освіти; інституційна залученість закладу освіти; визначення термінів застосування відповідальності в часі.

Відеозапис вебінару доступний на Yotube-каналі Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти.

Ціль 04. Якісна освітаЦіль 17. Партнерство заради сталого розвитку

Матеріали надані НМЦ досліджень, наукових проєктів та програм

Фестиваль науки - 2024