Міжнародний День числа Пі

14 березня 2019 року

14 березня 2019 р. в Києві відбулося святкування Міжнародного Дня числа Пі. Організаторами свята виступили Інститут математики НАН України, Київський академічний університет, Київський університет імені Бориса Грінченка, НЦ "Мала академія наук України" та КПНЗ "Київська Мала академія наук.

Захід відвідали понад 100 гостей: учні шкіл Києва, студенти, вчителі, викладачі та інші поціновувачі математики.

Свято розпочалось виступом Президента Малої академії наук, академіка Національної академії наук України та Національної академії педагогічних наук України Довгого Станіслава Олексійовича. У своєму вітанні він зазначив, що день числа «Пі» співпадає з днем народження одного з найвизначніших вчених XX століття лауреата Нобелівської премії 1921 року Альберта Ейнштейна та запропонував молоді бліц-вікторину щодо знакових подій у фізиці та математиці. Активність молодих математиків приємно вразила всіх. Тож Станіслав Олексійович запропонував грошову винагороду тому, хто зможе без додаткової підготовки та сторонньої допомоги написати 100 або 50 знаків після коми числа «Пі». Сміливим виявився 9-класник ліцею «Наукова зміна» Діонісій Нужний, здивував присутніх своєю чудовою пам’яттю та зміг вірно записати на дошці число Пі з п'ятдесятьма знаками після коми.

Також перед гостями виступили директор Інституту гідромеханіки НАН України академік НАН України Грінченко Віктор Тимофійович та проректор Київського університету імені Бориса Грінченка Жильцов Олексій Борисович.

Далі на учасників чекав Брейн Ринг “Цікава математика”. На ринзі змагалось 11 команд школярів та студентів Університету Грінченка. Почали із розминки легкими задачами: о котрій годині частина доби, що залишилася, вдвічі більша за частину доби, яка уже пройшла; цеглина важить два кілограми і пів цеглини, яка маса цеглини. А далі пішли задачі, над якими доводилось добряче поміркувати. Наприклад, за 2 хвилини скласти магічний квадрат Ло Шу, визначити найрозумнішого із трьох студентів тільки на базі їх висловлювань. Протягом години точилась запекла боротьба між командами.

Поки журі підраховувало бали, учасники насолоджувались чудовою грою Віталія Коломійця, студента четвертого курсу Інституту мистецтв. Вітаємо переможців: команду АкіПав (Університет Грінченка), “Колективний розум” (Київська МАН), IQ255 (школа № 255), Non Stop (школа № 67). А за активну участь, азарт та прагнення до перемоги одна із учасниць Рикало Валерія отримала особливий приз від таємного спонсора - ноутбук.

Цікаву та пізнавальну лекцію про тотожність Ейлера розповів кандидат фізико-математичних наук Олександр Рибак. Ця тотожність визнана однією з найкрасивіших формул, що пов’язує п'ять основних сталих в математиці: число Пі, уявну одиницю i, основу натурального логарифму e, а також одиницю та нуль. Олександр розпочав свою розповідь з історії виникнення чисел і їх різних типів, як то натуральних, цілих, раціональних, ірраціональних та комплексних. А потім пояснив, як розвинення аналітичних функцій в ряди допомогло Ейлеру винайти його знамениту формулу, при підстановці в яку нашого улюбленого числа Пі, ми якраз і отримуємо не менш знамениту тотожність.

Завітали на свято і вчителі математики. З ними поділився досвідом використання на уроках математики ігор-головоламок кандидат фізико-математичних наук Тарас Тимошкевич. Майстер клас вийшов захоплюючим, оскільки вчителі й самі з превеликим задоволенням розв'язували головоламки Кен-Кен та Хмарочоси.

Наймолодші учасники заходу завітали на лекцію Антона Рудаковського, адже їм кортіло дізнатися про Темну сторону Всесвіту. Розповідь про темну матерію та темну енергію у Всесвіті напевно зацікавила кожного з юних слухачів.

І звичайно ж, у день Пі Пі-ратські ватажки з різних шкіл Києва намагалися дістатися острова Скарбів. Подорож почалася з пляшки рому у Трактирі "Адмірал Бенбоу". Потім Пі-рати лагодили пошкоджені вітрила, крутили штурвал, грали в пі-ратські азартні ігри та вчилися орієнтуватися по карті. Зрештою, діставшись острова, вони склали карту острова з шляхом до скарбів… Було не легко... Але завдяки своїй кмітливості та злагодженості всі команди дісталися Острова скарбів. Першою здобула скарби команда “Колективний розум” (Київська МАН), за ними були команда “Общественная коалиция грозных пиратов” (Фінансовий ліцей) та команда “Черв’ячки” (КПНЛ № 145).

Матеріали надано Факультетом інформаційних технологій та управління

Міжнародний День числа Пі