Яблонський Василь Миколайович

Завідувач кафедри міжнародних відносин Факультету права та міжнародних відносин

Науковий ступінь, вчене звання

Доктор історичних наук (2021), доцент (2001)

За фахом історик, викладач історії та соціально-політичних дисциплін

Тема кандидатської дисертації: «Директорія УНР: формування засад української державності (1918-1920)», спеціальність 07.00.01 – історія України

Тема докторської дисертації «Діяльність Державного центру УНР в екзилі. 1920-1992 рр.», спеціальність 07.00.01 – історія України

У 1973-1983 навчався у Кам’янець-Подільській СШ № 10.

У 1983-1990 роках навчався на історичному факультету Київського державного університету ім. Т.Г.Шевченка.

У 1985-1987 роках проходив строкову службу в армії.

Після закінчення університету працював асистентом кафедри політичної історії та політекономії Кам’янець-Подільського державного педінституту.

У 1993-1996 рр. навчався в аспірантурі КНУ імені Тараса Шевченка, кафедра новітньої історії України.

У 1993-1994 рр. працював у Міністерстві національностей та міграції України.

У 1999-2004 рр. Обіймав посади доцента кафедри історії України (КНЛУ) та політології (НаУКМА).

У 2005-2006 рр. – керівник департаменту, заступник керівника Головної аналітичної служби Секретаріату Президента України.

У 2006-2021 рр. – завідувач відділу, заступник директора, перший заступник директора, виконувач обов’язків директора, радник при дирекції Національного інституту стратегічних досліджень.

Професійний і науковий інтерес

Наукові інтереси: історія України, українська політична еміграція у ХХ ст., міжнародні відносини, порівняльна політологія.

Автор монографій, розділів в колективних монографіях, наукових посібників, брошур та наукових статей. Зокрема:

• Яблонський В. Сучасні політичні партії України: Довідник. К.: Лексикон, 1996.
  • Яблонський В., Латко Я. Сучасні політичні партії України. К.: Альтерпрес, 1999.
  • Зущик Ю., Кривошеєнко О., Яблонський В. Фігури. Політичне лідерство в сучасній Україні (у співавторстві). К.: Альтерпрес, 1999.
  • Яблонський В. Від влади п’ятьох до диктатури одного. Історико-політичний аналіз Директорії УНР. К.: Альтерпрес, 2001.
  • Ісак Мазепа. Україна в огні і бурі революції. / Упорядник В. Яблонський. К.: Темпора, 2003.
  • Інформаційні війни. К.: Телекритика, 2005.
  • Бурковський П. А., Кисельов С. С., Яблонський В. М. Взаємодія гілок влади та провідних політичних сил у процесі здійснення конституційної реформи. // Україна в 2008 році: щорічні оцінки суспільно-політичного та соціально-економічного розвитку: Монографія / За заг. ред. Ю. Г. Рубана. К.: НІСД, 2008.
  • Vasyl Jablonskyj. Symon Petlura et les problemes de consolidation de l'emigration politique ukrainienne de 1947 a 1950 // Symon Petlura et l'independance de l'Ukraine. 24 novembre 2004. Journee d'etude internationale. Paris-Kyiv, 2008.
  • Політична ситуація в Україні: кризові тенденції та шляхи їх подолання: (2007 р. - вересень 2008 р.): [зб. аналіт. мат-ів] / За ред. В.М. Яблонського. К.: НІСД, 2009.
  • Український парламентаризм на еміграції. Державний центр УНР: документи і матеріали, 1920-1992 / Упорядник В. Яблонський. К.: Видавництво імені Олени Теліги, 2012.
  • Донбас і Крим: ціна повернення / В. П. Горбулін (гол. ред.). Національний інститут стратегічних досліджень. К.: НІСД, 2015.
  • Світова гібридна війна: український фронт / За заг. ред. В. П. Горбуліна. Національний інститут стратегічних досліджень. К.: НІСД, 2017.
  • Яблонський В. Ідеологія відновлення незалежності України урядом у вигнанні у міжвоєнний період (1921–1939 рр.). Człowiek, etnos, naród w historii świata – procesy państwotwórcze na obszarze europejskim (od starożytności po współczesność). Monografia zbiorowa przygotowana z okazji 30-lecia działalności Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego / red. Ihor Sribniak. Warszawa-Paryż, 2020.
  • Яблонський В. М. Державний центр УНР в екзилі: ідеї, боротьба, традиція (1921– 1992 роки). К.: КНТ, 2020.

Автор та керівник авторських колективів щорічних послань президента України до Верховної Ради України у 2007-2019 рр.

Підготував кандидата політичних наук.

У 2014 р. присуджено премію НАН України імені М. І. Костомарова за видатні наукові роботи в галузі історії та історичного джерелознавства за працю «Український парламентаризм на еміграції. Державний центр УНР: документи і матеріали, 1920-1992».

Інше

Державні нагороди: орден «За заслуги» ІІ ступеню, орден «За заслуги» ІІІ ступеню, медаль «15 років ЗСУ», Подяка президента України, Подяка директора НІСД та інші.

Має 3-й ранг державного службовця.

Володіє іноземними мовами – англійською, польською (середній рівень), російською – вільно.