21 травня 2018 р.
м.Київ, вул. М. Тимошенка, 13-Б
21 травня 2018 року в Інституті філології відбулася лекція доктора філологічних наук, професора, директора Інституту української мови Національної академії наук України Павла Юхимовича Гриценка. Під час довгоочікуваної зустрічі викладачі-україністи, а також майбутні філологи і журналісти мали чудову нагоду почути цікаві факти з історії української мови, по-новому подивитися на деякі події та явища.
Павло Юхимович акцентував увагу на тому, що українська мова подолала всі заборони й утиски завдяки тому, що мала сильну передісторію, давні традиції книжності. Зацікавила всіх учасників заходу "Карта южно-русскихъ нарѣчій и говоровъ" 1871 року, на якій зафіксовані межі поширення української мови, які значно заходять за кордони сучасної України. Йшлося на лекції і про сучасні проблеми українського мовознавства, зокрема про потужний сумарний українськомовний дискурс, який чекає на своїх дослідників, якими можуть і мають стати сучасні студенти-філологи. Говорили і про модель мовної поведінки українців, і про суржик у його сучасних проявах, і про явище неодіалектизації.
Ректор Київського університету імені Бориса Грінченка Віктор Олександрович Огнев’юк пригадав виступ Павла Юхимовича у Конституційному Суді України під час розгляду справи щодо відповідності Конституції України (конституційності) Закону України «Про засади державної мовної політики» 13 – 14 грудня 2016 року, подякував за принципову позицію у відстоюванні статусу української мови. Не оминули у розмові з шановним гостем і гострих питань, зокрема відсутності Національного корпусу української мови та можливості залучення студентів-грінченківців до його розроблення. Хронометраж лекції значно перевищив традиційні «годину двадцять», а запитань залишилося ще багато. Тож чекаємо наступної зустрічі з Павлом Юхимовичем.
Матеріали надано Інститутом філології