18 - 24 вересня 2022 року
Естонія, Талліннський технологічний університет
З 18 вересня по 24 вересня 2022 року команда дослідників-грінченківців кафедри комп’ютерних наук (д.п.н., професор Наталія Морзе, к.п.н. Лілія Варченко-Троценко, к.п.н., доцент Оксана Глушак), кафедри германської філології (д. філол. наук Русудан Махачашвілі), кафедри романської філології та порівняльно-типологічого мовознавства (доктор філософії Анастасія Копитіна) й кафедри управління (д.е.н., професор Людмила Ільїч, д.е.н., с.н.с. Віктор Звонар, д.н.держ.упр. Оксана Мархуленко, к.е.н., доцент Олена Акіліна) Київського університету імені Бориса Грінченка на чолі з професором Наталією Морзе здійснила поїздку до Естонії у рамках планових заходів рамкового Українсько-естонського проєкту "Консультування українських університетів щодо розробки навчальних планів магістерської роботи в електронному уряді" (МОН Естонії, Талліннський технологічний університет).
Метою робочого візиту та стажування було підведення підсумків процесу підготовки навчального плану з електронного урядування для потреб України та пілотного тестування електронних ресурсів курсу. Також, стажування мало за мету закріплення знань та навичок з принципів та механізмів електронного суспільства для міждисциплінарних фахівців, які пройшли навчання у Зимовій школі проєкту.
В межах заходів з фіналізації результатів проєкту, команда дослідників відвідала Парламент Естонії, колиску електронного врядування в Європі, була на робочих зустрічах в органах місцевого врядування та центрах надання електронних послуг (зокрема з головою адміністративного управління округа Крістійне), в Академії Електронного управління. Особливим привілеєм виявилась розгорнута дискусія з Марі Педак, головою команди розробників систем цифрового суспільства для України (проєкти EGOV4UKRAINЕ, EU4DigitalUA), які лягли в основу сервісів Дія та інших цифрових сервісів, які створюються Міністерством цифрової трансформації України за підтримки Європейської спільноти та Уряду Естонії та Академії Електронного урядування.
Під час відрядження учасники проєкту ознайомилися з системою освіти Естонії, структурою освітнього процесу, науковою роботою в Талліннському технологічному університеті (TALTECH). Дізналися про кращі європейські практики реалізації різних сфер цифрового суспільства та проаналізувала завдання та виклики цифрового управління для сфери освіти. Взяли участь в інтерактивних семінарах «Літньої школи» з нормативно-правового забезпечення електронного управління, ролі штучного інтелекту в цифрових сервісах громадянського суспільства, управління ідентифікацією дизайном та орієнтацією електронних послуг, управління змінами, інтероперабельності цифрових даних, когнітивних засад лідерства у цифровому суспільстві.
На представлення результатів проєкту, яка відбувалася в Талліннському технологічному університеті, була присутня екс-Міністр закордонних справ Естонії, пані Ева-Марія Лііметс, яка надала позитивну оцінку та наголосила на необхідності продовження плідної співпраці між країнами та університетами.
Завершився проєкт нашої команди з TALTECH, але не завершилися людські стосунки. Під час підведення підсумків народилися нові ідеї та відкрилися нові перспективи для співпраці. Естонці вразили емпатією. Така підтримка відчутна на всіх рівнях, починаючи з вищих щаблів влади, і закінчуючи звичайними громадянами.
Війна не зупинила нас як дослідників, а змусила іновувати арсенал завдань та методів. Ми говоримо сьогодні про перемогу, яку наближає титанічна мужність наших захисників та щира відданість нашого інтелектуального фронту.
Матеріали надані Факультетом інформаційних технологій та математики