Березень 2023 року
Київський університет імені Бориса Грінченка
Свою Україну любіть.
Любіть її … во врем’я люте,
В останню тяжкую минуту
За неї Господа моліть.
Щороку в березні Україна і світ вшановує видатного поета, прозаїка, художника та громадського діяча Тараса Григоровича Шевченка. Для багатьох поколінь українців він є символом свободи та незалежності, його твори сьогодні, у часи нападу росії на Україну, - як ніколи актуальні, пророчі…
Протягом традиційної декади «Шевченківський березень» здобувачі освіти та викладачі Київського університету імені Бориса Грінченка, вшановуючи пам’ять генія, долучились до літературної, мистецької, філософської, світоглядної спадщини Кобзаря. Заходи, проведені у структурних навчальних підрозділах, запам’яталися глибиною, багатогранністю, пізнавальністю, можливістю реалізувати свої творчі здобутки, проілюструвати власне бачення доробку великого Генія.
«Шевченківський березень» на Факультеті суспільно-гуманітарних наук розпочався з онлайн-флешмобу #борітеся_поборете_грінченківці. У соціальних мережах студенти розмістили відео декламацій поезій Кобзаря. 9 березня відбулась спільна кураторська година «Пам’ять про Тараса Шевченка як один із засобів створення модерної нації у діях українських інтелектуалів: межа ХІХ-ХХ століть». Студентське наукове товариство факультету організувало для першокурсників квест «Знаний та незнаний Тарас Шевченко».
Студенти Факультету східних мов відвідали Національний музей Тараса Шевченка та розмістили на сторінках Facebook та Instagram відео з декламаціями творів Шевченка китайською та японською мовами.
Студенти і викладачі Факультету педагогічної освіти, підхопивши естафету креативних проєктів переосмислення творчого спадку Тараса Григоровича Шевченка, у рамках декади взяли активну участь в організації та проведенні низки заходів:
- Літературному релізі «Т.Г. Шевченко: дизайн українських реалій»;
- фотоколажі-виставці «Тарас Шевченко: нариси України майбутнього»;
- диспуті «Творчість Т.Г. Шевченка у сучасних реаліях українців»;
- флешмобі «Шевченко світу промовляє»;
- засіданні студії музичної та поетичної творчості «Поезія нескореного серця: постать Тараса Шевченка у мистецтві крізь призму часу».
Протягом «Шевченківського березня» на Факультеті психології, соціальної роботи та спеціальної освіти реалізовано проєкти:
- «Скарбничка креативних ідей: «Шевченківський березень» (на базі Київського міського центру сім’ї «Родинний Дім» студенти підготували огляд музеїв, виставок, присвячених життю та творчості Тараса Шевченка, які можна відвідати батькам з дітьми; запропонували цікаві ігри, конкурси та квести для дітей);
- онлайн-вікторина «Життя та творчість Т.Г. Шевченка»;
- онлайн-квест «Тарас Шевченко – майстер слова та пензля»;
- презентація-квест, присвячена творчості Тараса Шевченка;
- на сторінці ФБ кафедри спеціальної та інклюзивної освіти студенти розмістили відеоролик з декламаціями поезій Т.Шевченка;
- інтерактивний захід «Наш Шевченко»;
- дискусія «Творчість Шевченка крізь призму сьогодення».
На сторінках у соцмережах Факультету інформаційних технологій і математики було розміщено інформацію до дня народження Тараса Шевченка, відеоролики з декламацією віршів Кобзаря під хештегом #борітеся_поборете_грінченківці. У соціальній мережі Instagram проведено вікторину на знання життя і творчості поета.
Студенти Фахового коледжу «Універсум» взяли найактивнішу участь у заходах «Шевченківського березня», проведеними у навчальному підрозділі:
- виховній годині на тему «Життя Тараса Шевченка - подвиг, щовартий пошани!»;
- інтелектуальній грі про Україну «Шевченко питає»;
- пошуковій онлайн-грі «Таємниці генія Шевченка»;
- літературній вітальні «Тарасовий спадок»;
- літературній вікторині «Ми - шевченкознавці»;
- майстер-класі з акварельного живопису «Стежками малого Тараса»;
- вікторині «Шевченковими шляхами»;
- конкурсі читців-декламаторів, знавців творчості Тараса Шевченка «І чужому научайтесь, й свого не цурайтесь»;
- етнофорумі «Our thoughts and our songs will not die and will not perish…».
З 6 по 13 березня 2023 року студенти та викладачі Факультету української філології, культури і мистецтва реалізували низку заходів до дня народження Тараса Шевченка, а саме:
- презентацію студентських проєктів «Безсмертна спадщина Т.Г.Шевченка»;
- онлайн-лекцію «Шевченко-художник і світова література»;
- екскурсію до Національного музею Т.Г.Шевченка;
- проблемну лекцію «Мовна особистість Тараса Шевченка у формуванні української ідентичності»;
- онлайн-заняття «Практичне застосування методів навчання української мови як іноземної»;
- флешмоб «Мій Шевченко»;
- онлайн-заняття «Корпусні технології у вивченні творчості Тараса Шевченка»;
- тематичне практичне заняття «Складний світ Шевченкового слова: словотвір, стилістика»;
- онлайн-зустріч «У серці зоріє святе ім’я Генія».
Відповідно до запланованих заходів до «Шевченківського березня» на Факультеті образотворчого мистецтва і дизайну було проведено:
- культурно-мистецький захід «Весняна Шевченкіана»у рамках якого відбувся майстер-клас «Хусткування»;
- кураторську годину «Графічна спадщина Т. Шевченка»;
- лекцію «Тарас Шевченко: людина в художньому просторі;
- мистецький захід «Кавер-версія творчості Т.Г.Шевченка»;
- круглий стіл «Тарас Шевченко – вчора, сьогодні, завтра»;
- онлайн-виставки графічних робіт студентів ІІ курсу кафедри дизайну «Друкована графіка» та дизайн-макетів інформаційного бюлетеня (реляції) робіт студентів ІІІ курсу кафедри дизайну «Дизайн періодичного видання»;
- каліграфічний проєкт «Наш Шевченко».
10 березня у Меморіальному музеї-квартирі В. С. Косенка кафедра академічного та естрадного вокалу Факультету музичного мистецтва і хореографії представила присвячена поету, художнику, громадському діячу Тарасу Григоровичу Шевченку 12-ту ювілейну концертну програму «З Кобзарем у серці» у рамках мистецьких проєктів «З Києвом і для Києва» та «Музичні зустрічі у музеї Косенка». Флешмоб «Кобзарю», відеопроєкт «Від слова до душі, від душі до тілесного», літературна світлиця «Звучать Шевченкові слова», кураторські години «Творчість Т. Г. Шевченка у музиці українських композиторів ХХ століття», екскурсія у Національний музей Тараса Шевченка надали можливість здобувачам освіти Факультету доторкнутися до сторінок творчої спадщини Кобзаря, його тернистого життєвого шляху.
Студенти Факультету здоров’я, фізичного виховання і спорту взяли участь у онлайн-марафоні «Топ-10 цитат Шевченка» та екскурсії до Будинку-музею Тараса Шевченка.
Вірші Тараса Шевченка у перекладі англійською, німецькою, іспанською, французькою, італійською мовами прозвучали під час онлайн-заходу на Факультеті романо-германської філології; актуальність творів Кобзаря у контексті сучасних реалій – тема онлайн-зустрічі здобувачів освіти факультету з письменником Сергієм Тихим.
Студенти Факультету права і міжнародних відносин у рамках декади «Шевченківський березень» взяли найактивнішу участь у загально університетських флешмобах #Весняна_Шевченкіана, #борітеся_поборете_грінченківці; підготовці відео на тему «Тарас Шевченко та США: історія культурницьких зв’язків» (проєкт «Дипломат на зв’язку») та відеосюжету «Тарас Шевченко - «світовий рекордсмен» за кількістю встановлених пам’ятників».
На Факультеті журналістики у рамках «Шевченківського березня» проведено флешмоб студентських листівок та інформаційну кампанію з висвітлення фактів гоніння української мови.
Екскурсія до Національного музею Тараса Шевченка та участь у загальноуніверситетських флешмобах стали складовою проведення «Шевченківського березня» на Факультеті економіки та управління.
Матеріали надано НМЦ соціально-гуманітарної взаємодії та організації дозвілля студентів