Екскурсія до Верховної Ради України

Дата проведення заходу: 18 березня 2019 року

Місце проведення: м. Київ, вул. Грушевського, 5

 

Колектив ЮК «АСТРЕЯ» разом із студентами І-го курсу Факультету права та міжнародних відносин відвідали Верховну Раду України – єдиний законодавчий орган України.

Спорудження сучасної будівлі Верховної Ради було закінчено у травні 1939-го року. І вже 26 липня у новій сесійній залі відбулося перше засідання другої сесії народних депутатів I скликання. Раніше народні обранці засідали у будівлі, нині відомій як Будинок вчителя.

Первісний архітектурний проект передбачав, що купол будівлі увінчає трійка коней. Задум не був втілений. У 1939 році у сесійній залі парламенту була чотириметрова фігура Йосипа Сталіна. Праворуч від скульптури перебував барельєф із зображеннями Маркса, Єнгельса та Леніна.

Сесійна зала парламенту розрахована на 1 тис. місць, ії площа становить 650 кв м. Люстра сесійної зали Верховної Ради, яка вироблена із білого та кольорового кришталю, важить чотири тонни. Відомо, що у 1957 році вона коштувала 500 тис. рублів. Раз на рік, під час літньої відпустки народних обранців, люстру лебідкою повільно опускають на рівень крісел та влаштовують «банний день». Попри чутки, які були розповсюджені в інтернеті про те, що люстра нібито ледь тримається і може впасти, технічна служба Верховної Ради запевняє, що освітлювальний прилад закріплений надійно і падати на голови нардепів не буде.

Чинний спікер парламенту Андрій Парубій намагався внести зміни в інтер’єр сесійної зали парламенту. Зокрема, він вважав, що у залі мають бути розміщені зображення трьох постатей, які є важливими для Верховної Ради: князя Володимира, Ярослава Мудрого та Пилипа Орлика. Але після консультацій із митцями стало зрозуміло, що ця ідея може зруйнувати загальний вигляд сесійної зали, який вважається завершеним у плані дизайну та архітектури. Спікер відмовився від ідеї.

У будівлі Верховної Ради було встановлено першу в Україні систему кондиціонування повітря. Це відбулося у 1957 році.

Другий поверх будівлі парламенту прикрашає картина «Державотворення» (художник О. Кулаков), в основі сюжету якої події 24 серпня 1991 року, коли 346 депутатів із 362 присутніх проголосували за незалежність України (три народні обранці утримались, 12 не голосували. «Проти» проголосував лише один депутат – комуніст Альберт Корнєєв). Після історичного рішення нардепів до сесійної зали внесли синьо-жовтий Державний Прапор України.

У серпні 2017 до Дня Державного Прапора України на першому поверсі парламенту був встановлений мармуровий портал, де відтепер зберігається головний прапор України, який внесли до сесійної зали 24 серпня 1991 року. Облаштування порталу коштувало 1 млн 300 тис. гривень. Протягом 2018 року були встановлені ще два подібних порталів на другому поверсі будівлі, де розташовані Конституція України та Пересопницьке Євангеліє.

У серпні 2017 році у приміщенні Верховної Ради почала діяти експозиція, яка є першою сходинкою у створенні Музею українського парламентаризму. Серед експонатів – прапор Державного Центру Української Народної Республіки в екзилі, грамота про складання повноважень Державного центру УНР, документи радянських спецслужб. А також – оригінальний лист за підписом Симона Петлюри – першого Президента УНР у вигнанні, в якому він, зокрема, пише: «У минулому треба шукати вказівки для майбутнього. В цьому – вся філософія історії народів і подій».

Екскурсія до Верховної Ради України
Екскурсія до Верховної Ради України
Екскурсія до Верховної Ради України
Екскурсія до Верховної Ради України
Екскурсія до Верховної Ради України