Всеукраїнський з’їзд юридичних клінік в Білоцерківському національному аграрному університеті

Дата проведення: 4-5 жовтня 2019 року

Місце заходу: м. Біла Церква, площа Соборна 8/1, приміщення Білоцерківського національного аграрного університету

Колектив ЮК «Астрея» Факультету права та міжнародних відносин Київського університету імені Бориса Грінченка взяв участь у черговому З’їзді Асоціації юридичних клінік України, який відбувся на базі Білоцерківського національного аграрного університету, розташованого у самому серці мальовничого історичного міста Білої Церкви. Історична спадщина міста нараховує майже тисячу років, якій може позаздрити навіть стольний град Київ.

Місто було засноване Ярославом Мудрим у 1032 році та згадується в Іпатіївському літописі 1155 року. І саме того року на скелястому лівому березі Росі з'явився замок, що дістав назву Юр'їв (на честь християнського імені Ярослава Мудрого – Юрій). Замок згодом «обріс» містечком, яке в кінці ХІ ст. стало кафедральним центром Пороської єпархії. У 1362 році Біла Церква разом з Київським князівством була приєднана до Литви, а після Люблінської унії (1569 року) увійшла до складу Речі Посполитої . Містечко стало центром староства і набуло значення найважливішого стратегічного пункту на півдні держави, а в 1589 році польський король Сигізмунд ІІІ Ваза своїм привілеєм надав місту та його жителям Магдебурзьке право . Біла Церква стала одним з найважливіших опорних пунктів козацького війська . Довгий час Богдан Хмельницький з основними своїми силами перебував в Білоцерківському замку, розсилаючи звідси по всій Україні заклики до боротьби, а 18 (28) вересня 1651 року тут було укладено Білоцерківський договір. Єдиний гетьман правобережної і лівобережної України – Іван Мазепа народився поряд з Білою Церквою в родовому помісті – селі Мазепинці – і вважав цей край своєю батьківщиною. Саме у Білоцерківському замку гетьман почував себе у цілковитій безпеці і саме тут пройшла значна частина його життя – тут він нажив левову частку своїх капіталів і став одним з найбагатших феодалів у Європі. Впродовж XVIII ст. Біла Церква часто була свідком народних повстань, вінцем яких стала Коліївщина, за придушення якої великий коронний гетьман Ксаверій Браницький у 1774 році отримав одну з найбагатших у Речі Посполитій королівщин – Білоцерківське староство . 1793 році місто приєднали до Росії . На довгі часи Білоцерківщина стала вотчиною сім'ї Браницьких . У 1806 році Браницькі уклали договір з єврейською общиною, якій дали дозвіл на поселення і будівництво у місті. Євреї принесли у місто велику торгівлю і ремесло, що зробило Білу Церкву на початку ХХ ст. найбільш заселеним містом серед усіх повітових і губернських міст Російської імперії.

Візитною карткою міста є Державний дендрологічний парк «Олександрія» – найбільший ландшафтний парк в Україні, збудований протягом ХVIII-XIX ст.ст. графською родиною Браницьких, став культовим місцем серед відомих людей того часу. Ландшафт величиною в майже 300 гектарів із неповторними архітектурними спорудами та садово-парковими композиціями приваблює тисячі туристів з різних куточків України та світу.

Захід відбувся на базі юридичної клініки «Право та практика» Білоцерківського національного аграрного університету і знаменує початок нового партнерства із Проектом USAID «Трансформація фінансового сектору», за підтримки якого й відбувся З’їзд. Це традиційний та важливий захід для спільноти юридичних клінік і, задля підвищення його ефективності, цього річ З’їзд відбувся у відродженому форматі конференції. Однією з головних цілей зустрічі є сприяння розвитку ініціативності та лідерства юридичних клінік. Програма була насичена інтерактивними панельними дискусіями та творчими майстер-класами. Серед запрошених спікерів були представники партнерських організацій з України, Польщі, Німеччини та Великобританії, які поділилися своїм досвідом та досягненнями у сфері діяльності юридичних клінік.

На заході були присутні представники юридичного клінічного руху з різних регіонів України – місто Київ представили юридичні клініки Київського університету імені Бориса Грінченка, Київського національного університету імені Тараса Шевченка, Академії адвокатури України, Національного університету «Києво-Могилянська академія», Національної академії внутрішніх справ України. Від ЮК «Астрея» Факультету права та міжнародних відносин Університету на заході були присутні Андрій Чернега та Сергій Гаргун.

Захід відбувся у два етапи, день перший з’їзду відбулося обговорення та затвердження: оновлених редакції Статуту Асоціацію юридичних клінік України (Асоціація) та Стандартів діяльності юридичних клінік України; Положення про дорадчі органи Асоціації, Правління та Повноважної ради. Керівництво Асоціації прозвітувало про пророблену роботу за 2018-2019 рр. та оголосило підсумки першого моніторингу діяльності юридичних клінік. В рамках блоку «Трансформації фінансового сектору» відбулися панельні дискусії щодо: перспектив створення інституту альтернативного вирішення спорів в Україні; практичних аспектів консультування з питань, пов’язаних із фінансовими послугами; як захистити себе від фінансового шахрайства.

Наступного дня до заходу долучилися іноземні партнери та спікери Асоціації. Віктор Ковальський – Президент першого українського юридичного видавництва «Юрінком-Інтер», шеф-редактор загальнонаціональної правової газети Юридичний вісник України, презентував «Активлекс – інтегровану систему нормативних актів та юридичної аналітики». Іноземні партнери – Джонні Хол (Університет Норсамбрії, Великобританія); Марія Цип’ящук, Павел Клімек (Польська мережа ЮК); Філіп Черніцкі (Польська мережа ЮК, GAJE), Ульріх Штеге (ENCLE) – поділилися досвідом діяльності мережі юридичних та викликами, що стоять перед ними, запропонували нові формати міжнародної співпраці та партнерства між юридичними клініками. Сергій Буров (Освітній Дім прав людини в Чернігові), Микола Сіома (Українська фундація правової допомоги), Наталія Бімбірайте (Мережа правового розвитку), Ксенія Семьоркіна, Андрій Галай (Українська Гельсінська спілка з прав людини) висвітлили ряд питань пов’язаних з можливостями співпраці між Домами з прав людини та юридичними клініками; співпраці з провайдерами правової допомоги для ЮК в рамках платформи Простору Pro Bono; створення правового простору, як спільної комунікаційної платформи провайдерів правової допомоги; створення програми іноземного стажування для студентів ЮК тощо.

Ольга Настіна, Тетяна Шолкова, Лідія Нестеренко, Юлія Хмарук, Юлія Ломжець сформували та висунули пропозиції щодо приєднання до підтриманих Асоціацією регіональних ініціатив на базі здобутого досвіду юридичної клініки юридичного факультету БНАУ.

Захід завершився підведенням підсумків та спільною фотосесією.

Всеукраїнський з’їзд юридичних клінік в Біл...
Всеукраїнський з’їзд юридичних клінік в Біл...
Всеукраїнський з’їзд юридичних клінік в Біл...
Всеукраїнський з’їзд юридичних клінік в Біл...