Блог — це веб-сайт, основний вміст якого — записи, що регулярно додаються, зображення або мультимедіа. Для блогів характерні недовгі записи тимчасової значущості. Блоггери — люди, які ведуть блог. Сукупність всіх блогів прийнято називати блогосферою.

По авторському складу блоги можуть бути особистими, груповими (корпоративними, клубними) або суспільними (відкритими). За змістом — тематичними або загальними. 

Відмінністю блогів від щоденників є те, що блоги зазвичай публічні або доступні хоч б певній кількості користувачів мережі. Блоги сторонніх читачів, надають можливість вступити в публічну полеміку з автором (у відгуках до блог-записів або в своїх блогах).

Для блогів характерна можливість публікації відгуків (т.з. «коментарів») відвідувачами. Це робить блоги мережевого спілкування такими засобами, що мають ряд переваг перед електронною поштою, новинними групами, веб-форумами і чатами.

Приклад блогу можна побачити на малюнку.

mail.ru 

У найпростішій формі вікі-вузол (по-гавайськи «вікі» означає «швидкий») — це вузол в Інтернеті, де користувачі можуть вільно створювати або редагувати вміст веб-сторінок використовуючи веб-сервер-оглядач.

Метою цього є створення простору, де члени віртуального співтовариства можуть редагувати будь-яку сторінку, тобто вільно вводити, змінювати або видаляти її вміст, у тому числі і те, що було створене попередніми авторами. На відміну від блогів, призначених для більш структурованого обміну знаннями, вікі-вузол дає можливість тіснішої співпраці.

Редагування відбувається безпосередньо при роботі в мережі у веб-оглядачі. Результати в реальному часі відразу після збереження. Інтерфейс редагування дозволяє за допомогою стандартних кнопок створювати текст із застосуванням всіх можливостей форматування, зокрема, використовувати жирний і кольоровий шрифт, включати маркери і малюнки. Користувач просто відкриває існуючу сторінку в режимі редагування і додає або змінює вміст.

У системі виконується реєстрація всіх змін, що вносяться. Співтовариство має повне право переглядати, відстежувати і навіть скасовувати внесені зміни шляхом відкату.

Вікі-вузли -- це нові можливості здатні змінити способи співпраці. З прикладів вікі-вузлів найвідомішою являється вільна енциклопедія -- Вікіпедія.