Історія одного свята

1Любов – божевілля, але саме вона наповнює наше життя змістом.
А.Моруа


Офіційно День усіх закоханих існує вже більше 16 століть, але свята Любові відомі ще з часів давніх язичницьких культур. Наприклад, римляни в середині лютого святкували Lupercalia - фестиваль еротизму на честь богині кохання Juno Februata. 
І на Русі було своє свято закоханих, от тільки відзначався він не взимку, а на початку літа. Він був пов'язаний з легендарною історією кохання Петра та Февронії і присвячений Купали - язичницький слов'янському богу, сину Перуна. 
Однак, язичество язичеством, але є у свята і конкретний «винуватець» - християнський священик Валентин.
Ця історія датується приблизно 269 роком, в той час Римською Імперією правил імператор Клавдій II. Воюючих римська армія відчувала гостру нестачу солдатів для військових походів, і війська був переконаний, що головний ворог його «наполеонівських» планів - шлюби, бо одружений легіонер про славу імперії думає набагато менше, ніж про те, як прогодувати сім'ю. І, щоб зберегти в своїх солдатів військовий дух, імператор видав указ, що забороняє легионерам одружитися. 
Але закохуватися-то солдати від цього не стали менше. І до їх щастя знайшовся чоловік, який, не бійся імператорського гніву, став таємно вінчає легіонерів з їх коханими. Їм був священик на ім'я Валентин з римського міста Терни. Мабуть, він був справжнім романтиком, так як його улюбленими розвагами було мирити посварившись, допомагати писати любовні листи і дарувати на прохання легіонерів квіти предметів їх пристрасті. 
Ясна річ, як тільки про це дізнався імператор, він вирішив його «злочинну діяльність» припинити. Валентина засудили до страти. Трагедія ситуації була ще й у тому, що і сам Валентин був закоханий в дочку тюремщіка. За день до страти священик написав дівчині Прощальне лист, де розповів про свою любов, і підписав його «Твій Валентин». Прочитано воно було вже після того, як його стратили. 
Згодом, як християнський мученик, постраждав за віру, Валентин був канонізований католицькою церквою. А в 496 році римський папа Геласіус оголосив 14 лютого Днем святого Валентина. 
З 1969 року в результаті реформи богослужіння святий Валентин був вилучений з літургійного календаря католицької церкви (разом з іншими римськими святими, відомості про життя яких суперечливі та недостовірні). Втім і до 1969 р. церква не схвалює і не підтримувала традицій святкування цього дня. 
Чи так це було чи інакше, але, по всій видимості, саме звідти повелося писати в День святого Валентина любовні записки - «валентинки». А ще в це свято люблять влаштовувати весілля і вінчатися. Вважається, що це стане запорукою вічного кохання. 
Масово День святого Валентина відзначається з ХIII століття в Західній Європі, з 1777 року в США.
Традиція дарувати у цей день подарунки міцніла з кожним роком стала досить і для деяких успішним бізнесом. Наприклад, на початку минулого століття у американців було прийнято посилати своїм наречена марципани, які були досить дороги. 
В Японії традиція дарувати цього дня солодке з'явилася з подачі однієї великої фірми з виробництва шоколаду. Там почали святкувати День святого Валентина в 30-ті роки, і до сих пір шоколад залишається найпоширенішим подарунком. До речі, там День святого Валентина злегка нагадує «8 Березня для чоловіків», оскільки японські чоловіки отримують, мабуть, навіть більше подарунків, ніж жінки. Зазвичай це всілякі чоловічі аксесуари типу бритви, лосьйон, гаманця і так далі. 
А ось в Америці , на початку 19 століття, коли цукор коштував чималі гроші, женихи вітали своїх наречених марципаном, який вважався дуже дорогим подарунком. Пізніше, коли цукрова промисловість налагодилася, традиція дарувати солодощі придбала величезний розмах.
Американці дарували цукерки, з написаними на них привітаннями. Такі цукерки було прийнято укладати в спеціальні коробки у формі серця. Карамель для Дня святого Валентина робили червоно-білою, як символ пристрасті і чистоти кохання.
Сучасні традиції святкування Дня закоханих в Америці можуть відрізнятися, залежно від штату. Наприклад, якщо закохана дівчина виявилася зі своїм коханим в Атланті або Нью-Йорку, вона може сама зробити йому пропозицію. Від цієї пропозиції чоловік не має права відмовитися. Але якщо це все ж сталося, то він зобов’язаний подарувати дівчині шовкове червоне плаття, а собі — шнурок, з нанизаним на нього серцем.
Дуже своєрідно ставлення до Дня святого Валентина в Німеччині. Німці вважають любов легким божевіллям і для них святий Валентин — це покровитель божевільних. Тому 14 лютого німці прикрашають психіатричні лікарні яскраво-червоними стрічками, повітряними кулями, а в каплицях в цей день проходить спеціальне богослужіння.
Американці і німці також крім коханих вітають і своїх колег, і вчителів і просто осіб протилежної статі, які викликають у них симпатію. А ось англійці, які дуже люблять домашніх тварин, вітають і своїх вихованців: кішок, собак, папужок, хом’ячків і т.д.
А от у Франції в День святого Валентина прийнято дарувати один одному коштовності. До речі, французи першими придумали як «валентинки» використовувати любовні послання-чотиривірші. ВІспанії прийнято відправляти любовне послання поштовим голубом. А датчани дотримуються чудової романтичної традиції — вони дарують один одному засушені білі квіти.
Поляки за традицією відвідують Познанську метрополію. Адже там, за повір’ям, зберігаються мощі святого Валентина, а над головним престолом знаходиться його чудотворна ікона. Вважається, що поклоніння мощам святого допомагає в коханні.
Італійці віддають перевагу дарувати коханим солодощі. В Італії День святого Валентина називають тому «солодким» днем. Також італійці посилають «валентинки» поштою в рожевому конверті, запечатаному поцілунком, без зворотної адреси.
Свято всіх закоханих поширене по всьому світу, проте є і країни, в яких відзначати День святого Валентина не прийнято або навіть заборонено. Це, перш за все, мусульманські країни, наприклад,Саудівська Аравія. Це єдина країна, де День святого Валентина заборонений на законодавчому рівні. На тих, хто не дотримується ця заборона накладають великі штрафи.
У першу чергу, заборона відноситься до торгової мережі країни. Заборонено торгувати плюшевими іграшками, валентинками та іншими атрибутами Дня закоханих. Для квіткових магазинів є постанова не торгувати червоними трояндами в День святого Валентина.
Заборона влади Саудівської Аравії пояснюють тим, що згубні традиції Заходу бентежать розум підростаючого покоління, а такого роду свята культивують гріх.

До Дня святого Валентина ставляться по-різному. Хтось любить це свято і обов’язково відзначає його, хтось вважає таке свято нетактовним, адже крім закоханих є і самотні люди, яким у цей день особливо прикро спостерігати за загальним «любовним божевіллям». Любов — прекрасне почуття! І якщо є в році день, коли про любов можна говорити відкрито і привселюдно, то хіба це не чудово?

2